Daily Archives: marți, septembrie 13, 2022

Sexul şi politica // însemnare scrisă de Dumitru Alaiba

Această însemnare a fost scrisă de Dumitru Alaiba și a fost publicată pe platforma vox.publika.md în data de 13 ianuarie 2011. Link original – http://vox.publika.md/politica/sexul-si-politica-150091.html

// // //

Moldova are cei mai ieftini politicieni. Până una-alta. Asta, până când China va învăţa să îi facă din plastic la preţul de 50 cenţi bucata.

Eu nu cred că Godea a costat atât de mult pe cât se insinuează.

Eu nu cred că Lupu a costat chiar într-atât de mult.

Eu nu cred că foştii şi viitorii, ce vor tot trece dintr-un partid în altul în dependenţă de cum bate vântul, vor costa prea mult.

Din poziţii absolut neutre, neinfluenţate de simpatiile mele personale eu nu cred că îţi face faţă, schimbându-ţi partidul, să începi să arunci cu pietre în foştii colegi. Fii tu implicat direct în politică, cum ar fi Lupu sau Godea, fii tu mai distanţat, cum ar fi Tănase. Este ok să ieşi din partid, dacă o faci corect. Nu câştigi atâta cât pierzi dacă o faci greşit. continuă lectura


Ipocrizia #năPASta. Natalia Gavrilița se vede cu Premierul României iar Maia Sandu cu opoziția din .ro :)

Dimineața aceasta e tare stranie pentru cei din #năPASta. Pe de o parte la București are loc un forum moldo-român la care Gavrilița, Alaiba și încă câțiva oameni vor încerca să vândă maib-ul. Cei de la Guvernul .ro au și publicat primele imagini cu Premierii Moldovei și României:

Iar pe de altă parte, Maia Sandu s-a văzut ieri la Chișinău cu cei din USR care sunt în opoziție la actualul guvern. Și, cel mai straniu, această noutate a fost publicată pe pagina oficială a Președinției Republicii Moldova:

Iată așa o situație devenită tradițională pentru cei din #năPASta, ei pe de o parte spun una dar fac, de obicei, altceva.


Slusari s-a culcat sub Guvern sau ”De ce fermierii nu ară clumbele din PMAN?”

Este așa un personaj în lumea politică moldovenească – Alexandr Slusari. El, dacă ați uitat cumva, este cel care a numit-o pe Maia Sandu – ”oaie”. Tot el este cel care ia bani de la fermieri. De obicei cash. Înainte lua pentru #neDA, acum ia pentru propriul său proiect politic – ”Forța Fermierilor”.

El mereu încearcă să se pună bine cu puterea dar le zice la fermieri că el lucrează pentru ei și le apără interesele. Este fix situația care se întâmplă acum.

Pe 5 septembrie, asociațiile ”Moldova Fruct”, ”Forța Fermierilor” și ”Federația Națională a Fermierilor” s-au adunat, cu tot cu cei de la Ministerul Agriculturii și ANRE și au prezentat o serie de revendicări:

A trecut o săptămână, ultimatumul a expirat, dar nimic din ceea ce au solicitat nu s-a întâmplat. Iată un reportaj JurnalTV despre asta: continuă lectura


În perioada 9-10 septembrie, la Astrahan, a avut loc Caspian Media Forum

Caspian Media Forum are loc pentru a șaptea oară. De-a lungul anilor de existență, a devenit o platformă pentru continuarea cooperării în domeniul jurnalismului internațional, creând un singur domeniu de informare și întărirea relațiilor de bună vecinătate între statele caspice.

La forum au participat jurnalişti cunoscuţi, reprezentanţi ai autorităţilor de stat responsabile cu implementarea politicii informaţionale şi de tineret, experţi, oameni de ştiinţă şi politologi, lideri ai organizaţiilor publice din ţările din regiunea Caspică.

În acest an, participanții la forumul mass-media au fost nu doar reprezentanți ai Republicii Azerbaidjan, Republicii Islamice Iran, Republicii Kazahstan, Federației Ruse, Turkmenistanului, ci și jurnaliști din Belarus, Uzbekistan și Moldova.

Tema celui de-al 7-lea Forum Caspian Media este „Caspian Media. Dimensiunea Tineretului. Programul său include o sesiune plenară și platforme de discuții, unde participanții la forum au discutat următoarele probleme: „Jurnalism de afaceri și comunicare de afaceri”, „Liga Caspică a jurnaliştilor de călătorie și liderilor de opinie”, „Media în politica de tineret a ţărilor caspice”, „Timp nou pentru comunicații”, „Media în politica de tineret a țărilor caspice”, „Timp nou pentru diplomație” și altele.