Daily Archives: vineri, august 19, 2011


JurnalTV + PublikaTV = LOVE

Am scris azi pe Facebook deja că PublikaTV este Moldova iar JurnalTV chiar iubește Moldova din ce rezultă că JurnalTV iubește PublikaTV.

Iată și imaginea:

Moldova în cazul dat este un catalizator, un fel de pătură.

Explicații: Jurnal e mascul (da, știu că ”un jurnal – două jurnale” dar eu mă gândeam că e singur și nu vreau să fie hermafrodit). Publika e o ea. Scuze, Publika e în costum de baie roz deși ar trebui să fie verde. În Moldova tot trebuia să fie mai mult roșu dar… las să fie și așa



Belgia: despre păstrarea patrimoniului arhitectural

În Belgia clădirile sunt frumoase. Fiindcă sunt îngrijite. Fiindcă ele aduc profit. Iată cum arată Piața Centrală (Piața în sens de Piață nu de Bazar) din Brugge:

Acolo nu vei găsi gunoi aruncat aiurea, nu vei găsi clădire care să se risipească, acolo nu vei găsi moldoveni ”pofighiști” și, cel mai important, acolo nu îi vei găsi pe Modârcă și Grozavu.

Belgienii păstrează patrimoniul și se gândesc cum poate să aducă profit. Primăria Chișinău distruge patrimoniul iar birocrații de acolo se gândesc cum să profite de asta. Exact invers.