
Pe unele bancnote de 100 de lei se vede o greşeală gramaticală. Pe altele aceasta lipseşte. Această greşeală nu am descoperit-o eu ci un cunoscut. Tot el a sunat la Banca Naţională a Moldovei ca să specifice dacă această este o greşeală de tipar sau bancnota este falsă. BNM i-a răspuns că bancnotele nu sunt false şi că vor fi cu timpul retrase din circulaţie, dar numai cele uzate. Aşa că aceste bancnote circulă şi până în ziua de azi fără nici o problemă.
A greşeşi e omeneşte! 🙂
Nu uitați să urmăriți canalul blogului pe Telegram. Dacă vă e dor de imagini puteți da follow pe Instagram. Iar dacă încă nu ați dat like la pagina de facebook a blogului vă invit să o faceți și pe asta.
sustrase sau retrase? nu cred ( cel putin asta e parerea mea ) ca BNM isi va delapida proprii bani si sa-i sustraga …
http://dexonline.ro/
„că vor fi cu timpul sustrase din circulaţie, dar numai când cele uzate ”
cand cele uzate ce ? propozitia nu are finalitate, ai lasat ideea in aer.
am verificat chiar acum, e greseala! principalul e sa avem cat mai multi lei de 100, de-acum ca e scris Tighina sau Thighina mai putin conteaza 🙂
Dacă scriau Bender nu mai era atâta bătaie de cap 🙂
Chiar aşa să greşeşti….
LostSoul merci ca ai gasit greselile. Chiar am scris repede si nu am citit ce am scris.